Mało znani w Polsce złoczyńcy z uniwersum Disneya

 W komiksach disnejowskich bardzo często pojawiają się znani w Polsce złoczyńcy- legendarni już Bracia Be, Magika de Czar (której debiut w komiksie Dotyk Midasa pojawił się w zeszłym roku w Polsce), Granit Forsant czy Fantomen. Jednakże istnieje też wiele innych bohaterów, którzy są w naszym kraju praktycznie nieznani. Głównie dlatego, że pojawiło się komiksów z ich udziałem po polsku mało oraz nie są wypychani przez twórców na pierwszy plan. W tym artykule postaram się przypomnieć i opisać właśnie mało znanych złoczyńców z komiksowego uniwersum Disneya. Zapraszam do czytania!


Bracia Bachorkowie (liczba występów w Polsce- 8)

Trzej siostrzeńcy Braci Be, którzy zaliczyli w naszym kraju mniej niż 10 występów, jednakże zagranicą, szczególnie w takich krajach jak Brazylia czy Włochy, są bardziej rozpoznawalni. Przez wielu uznawani za złych odpowiedników Hyzia, Dyzia i Zyzia. Po raz pierwszy pojawili się w historii The Summer Camp (niewydanej w Polsce) z 1965 roku. W tejże opowieści, Bachorkowie chcą wyjechać na obóz wakacyjny, jednak nie mogą gdyż nie należą do żadnej organizacji. Ich wujowie postanawiają więc założyć własną...

Po raz pierwszy w Polsce, siostrzeńcy złodziei pojawili się w historii Wózek, wydanej u nas latem 1993 (niemal równo 30 lat temu). Od tamtej pory pojawili się w siedmiu innych historyjkach, z czego tylko trzy zostały stworzone przez włoskich artystów.

Można się zastanawiać, czy nazywanie Bachorków ''złoczyńcami'' ma większy sens, biorąc pod uwagę, że są bardzo młodzi. Jednakże wydaje mi się, że ponieważ wychowywani są przez oprychów, a także w praktycznie każdym komiksie dopuszczają się jakiejś formy łamania prawa- to można ich tak nazwać. 

Ich wygląd zmieniał się na przestrzeni lat. Z początku nosili pomarańczowe bluzy i krótkie spodenki, by z czasem być przedstawiani tak jak ich wujkowie. Ich image zmienia się jednakże nie tylko z czasem, lecz też z miejscem, w którym powstają o nich historyjki. Na przykład, inaczej wyglądają w holenderskich komiksach, inaczej we włoskich czy tych tworzonych na zlecenie Egmontu. 



Złoczyńca o świńskim ryjku (liczba występów w Polsce- 26)

Różnie bywa nazywany ten nieuczciwy konkurent Sknerusa, ale w polskim światku komiksowym przyjęła się nazwa znana z Inducks- czyli po prostu złoczyńca o świńskim ryjku. Po angielsku nazywa się on Argus McSwine, a pierwszy występ zaliczył w historii Zakazana dolina Barksa wydanej po raz pierwszy w 1957 roku. Jest to więc jedna z najstarszych postaci tutaj opisanych. Po raz pierwszy w Polsce pojawił się w Nieustraszonym pogromcy świń Gersteina i Vicara. 

Jednym z chyba najsłynniejszych komiksów, w którym wystąpił ów złoczyńca, jest świetny komiks Barksa, który został oryginalnie zbanowany przez redakcję Westernu- Kaczor mleczarz. W nim złośliwy i wredny charakter antropomorficznej świni został wykorzystany przez mistrza Barksa w stu procentach- McSwine jest tam naprawdę chamski i nieludzki, i bez wahania prowadzi swoje działania do tego, aby Donald został wyrzucony z posady mleczarza. 

Jest to bardzo elegancki, dystyngowany przestępca ubierający się w drogie ubrania. A jednak, na kilometr można rozpoznać w nim złoczyńcę i oszusta. Ze wszystkich opisanych tu  postaci, zdaje się sprawiać najgorsze wrażenie, odpychając chyba wszystkich. 



Emil Orzeł (liczba występów w Polsce- 26)

Brazylijczycy uwielbiają mało znane postacie z uniwersum Disneya- to właśnie oni stworzyli najwięcej komiksów zarówno z Bachorkami, jak i z Emilem Orłem, czyli postacią, która u nas znana jest chyba głównie z ponad 110-stronicowego komiksu, który ukazał się w 2018 w 210. tomie GP- Orzeł i morze. W nim tytułowy Orzeł kradnie wynalazki Diodaka, które ten konstruuje dla Superkwęka, i sprzedaje przestępcom. 

Emil Orzeł zadebiutował w 1966 roku w The Evil Inventor Lockmana i Bradbury'ego. Polską premierę zanotował w 1991 w historyjce Dr Diodak i Mr Hyde

W większości z historii, jeżeli nie we wszystkich, jest on zaciętym przeciwnikiem Diodaka, i często rywalizuje z nim na polu konstruowania wynalazków. Najczęściej ubrany jest w kitel i czarne spodnie. Orzeł o wiele bardziej znany jest zagranicą niż w Polsce, jednakże nie jest to też pierwszoplanowa postać, i w sumie pojawił się w 343 historyjkach (nie licząc brazylijskich, które publikowane są głównie tylko tam- w 240). 



Karol Mimikra (liczba występów w Polsce- 4)

Najrzadziej pojawiającą się w naszym kraju postacią z tego zestawienia jest zdecydowanie Karol Mimikra- oszust, który próbuje wyzyskać Sknerusa. Jest jednocześnie mistrzem przebieranek, i wielokrotnie zarówno miliarder, jak i policja, dawali mu się nabrać. 

Mimikra po raz pierwszy pojawił się w historii W kręgu podejrzeń  LaBana i Scarpy, która ukazała się w 2002 roku. Jest to więc zdecydowanie ''najmłodszy'' ze wszystkich wymienionych wyżej złoczyńców. Mimikra pojawił się w zaledwie 7 historyjkach, z których dwie zostały narysowane przez Scarpę. 

Mimikra jest niezwykle przebiegłym oszustem; najczęściej dopiero w ostatniej chwili okazuje się, że pod maską skrywa się właśnie on. 

To na tyle w tym artykule. Jeżeli kojarzycie, że istnieją inni mniej znani złoczyńcy, którzy nie pojawili się w tym zestawieniu- to napiszcie o nich w komentarzach, a pewnie kiedyś stworzę o nich kolejny artykuł. 

Źródło ilustracji: Inducks.org. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

TOP 10- Najlepsze komiksy Williama van Horna

Donald trafił do piekła? I inne kwestie związane z religiami w komiksach Disneya cz. 1

Duckofan- nowy blog o komiksach Disneya!